Lærere på Twitter





Sosiale medier gjør det enkelt å knytte kontakt med lærere og skolefolk over hele verden. Alle lærere burde sette opp en liste over folk som tilhører ditt eget personlige nettverk. På denne måten kommer du i kontakt med folk du ellers ikke ville snakket med og du kan diskutere ideer og få gode råd.

Jeg tar gjerne imot tips til ulike lister over skolerelaterte twitterfolk. Jeg håper du finner folk og lister av interesse, enten du er ny på twitter eller veteran.

På twitter finner du mange skolefolk fra hele verden. Her er en liste med 50 Educators You Should Follow. Og her er en liste med 101 Great Teachers to Follow on Twitter.

Det finnes selvfølgelig en lang liste med skolefolk fra Norge også som er på twitter. Her er noen av de jeg følger. Etter hvert samles alle sammen på twitterlista skolefolk.

Camilla Hagevold: @CHagevold
Bjørn Helge Græsli: @bjornhg
Henning Fjørtoft: @hennif
Jørgen Moltubak: @Jorgen_Moltubak
Kjell Evensen: @kjellpell1
Eirik J. Irgens: @irg1s
Bjørn Bolstad: @BolstadB
Simon Malkenes: @SimonMalkenes
Marianne Hagelia: @mhagelia

Anne Ragnhild K Sti: @AnneRagnhild
Steffen Handal: @Alltid_uansett
Ingerid Sofie Oppedal: @Ingerid_O
Eva Celine Jørgensen: @Evaluerer
Jan Ubøe: 
Anne Sognnæs: 
Kjell Ove Hauge: 
Katrine Hoff: 
Eivor Evenrud: 
Marte Blikstad-Balas: 
Åge Hvitstein: 
Roar Ulvestad: 
Bente Jelsa: 
Øystein Imsen: 
Tommy Lykke Nordahl: 
Solveig Østrem: 
Gunnar Østgaard: 
Aasne Midtbø Aas: 
Jorunn Folkvord: 
Petter Dalen: 
Kristoffer Hansen: 
Svein Sjøberg: 
Thom Jambak: 
Simen Spurkland: 
Jørgen Sørlie Yri: 
Frode Fredriksen: 
Svein Vathne: 
Dag Rune Kvittem: 
June M. Breivik: 
Heidi Granberg: @HeidiGranberg
John Anders Råken: @johnnern

Etter tips fra Øystein Gjøvik (@oisteing) kommer en liste over twitterkontoer relatert til matematikkverden: Matematikkvitter


ɯǝǝʌɥ ɯɹoʇʇnb (@ghveem) har opprettet listene edu og edu2  som tilsammen inneholder 900 personer med relasjoner til utdanning og skole. Han har også opprettet den internasjonale lista edu-int. 

Marianne Hagelia (@mhagelia) har laget denne oversikten over lærere som twitrer mye om IKT og skole:

ɯǝǝʌɥ ɯɹoʇʇnb @ghveem
Jørund Høie Skaug @jhskaug
Leif Harboe @leifharboe
Sven Olaf Brekke @svenolafbrekke
Bjørn Helge Græsli @bjornhg
Frøydis Hamre @Kjemikeren
Elisabeth Engum @PGelisa
Ingunn Kjøl Wiig @Ingwii
margreta @margreta
Stine Syltevik @stsy
Jon Harman @kaoticoddchild
Marianne Hagelia @mhagelia
Tobias Staaby @tobiasstaaby
Vegard Meland @vegmelan
Øystein Imsen @oimsen
Ann S. Michaelsen @annmic
Christian Bøhn @chrboe
Thor-Ivar Eriksen @Pute68
Ingebjørg Trageton @Ingebjot
Lars Henriksen @Lektoren
Iselin Gjære Lothe @IselinLothe
jaoverla @jaoverla
oysteinj @oysteinj
Simen Spurkland @simenspurkland
Lærerråd @Laererraad
Kirsti Slettevoll @kirsles
Lars Chr. Gjøsæther @LCGjoesaether
olekroll @olekroll
Anne Cathrine Gotaas @anngot
Henning Fjørtoft @hennif
Eva Bratvold @evabra
Magnus Sandberg @magnushs
Rune Mathisen @bitjungle
Henning Lund @hennlund
Nina Fjeldheim @NFjeldheim
Tom J. Christiansen @fuzzbin 

Martin Johannessen @larerbloggen
Ole Riksaasen Dahl @riksaasendahl

...og denne om IKT-virksomhet:

Svend Andreas Horgen @svendah
Arne Krokan @arnek
IKT-senteret @iktsenteret
Morten Søby @mortensoby
Digital kompetanse @UiABeta
Digital Kompetanse @hivolda_dkl
Lage Thune Myrberget @lagethune
Pernille Tranberg @PernilleT
Øystein Gilje @ogilje
Kristine Sevik @ksevik
George Siemens @gsiemens
Morten Dahl @MoDahl
Marte Blikstad-Balas @blikstad_balas
Lær Kidsa Koding! @kidsakoder
Aasne Midtbø Aas @Sjova
Datatilsynet @Datatilsynet
Jan Gamre @jangamre
BetaTrondheim @BetaTrondheim
Norsk Ped.Dataforening @NPeDtwitt
Lars Persen @LarsPersen
LeseKlara @leseklara



Randi Hadland (@randorama) har laget lista pedagoger, hovedsaklig med norsk, engelsk og samfunnsfaglærere. Hun har også opprettet lista skoleledere.

Andre lister:
28 Must-Follow Educators To Follow at ISTE


5 kommentarer:

  1. Ta med meg da vel Eva Celine Jørgensen: @evaluerer. Deltar aktivt i skoledebatten, spesielt om matematikk og om forholdene i Osloskolen :-)

    SvarSlett
  2. Hei - har lagt deg til på lista 'Skolefolk'!

    SvarSlett
  3. Takk for gode tips! Ta gjerne med meg også, lærer i service og samferdselfagene, Mona-Kristin Skogstad, @mkristsk

    SvarSlett
  4. Jeg blir gjerne med på listen @johnnern

    SvarSlett
    Svar
    1. Har lagt deg til. La deg til på lista over gode blogger også: http://martinjohannessen.blogspot.no/p/gode-blogger.html

      Slett